- Polacy Odkrywają Amerykę?
- Kanclerz Angela Merkel ostro o prezydencie Rosji
- Gospodarka Rosji bliższa kryzysu niż to się wydaje
- Oficjalne wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich
Ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Gwinei, Liberii i Sierra Leone odnotowano 3944 przypadki gorączki krwotocznej; 2097 chorych zmarło. W Nigerii, w której jest osobne ognisko epidemii 18 osób zachorowało, a 7 spośród nich zmarło, jedna osoba zachorowała w Senegalu.
Tragiczna sytuacja panuje w Liberii, tylko w jednym z 15 hrabstw tego kraju nie było przypadków choroby. Na ebolę zachorowało tam 1871 osób, spośród których zmarło 1089. WHO zaapelowała w poniedziałek do rządów wszystkich państw o większą pomoc finansową na zwalczanie eboli w Liberii i innych państwach Afryki Zachodniej. „Chorych przybywa znacznie szybciej, niż jesteśmy w stanie leczyć w naszych ośrodkach. Spodziewamy się wielu tysięcy nowych zachorowań w ciągu najbliższych trzech tygodni” – podkreśliła WHO.
Wirus Ebola wcześniej nazywany Zaire ebolavirus należy do rodziny Ebolavirus. Jest najbardziej niebezpiecznym z pięciu gatunków wchodzących w skład tego rodzaju wirusów, z których cztery wywołują gorączkę krwotoczną Ebola ciężką chorobę zakaźną u ludzi i innych naczelnych. Nazwa wirusa pochodzi od nazwy rzeki Ebola w północnej części Demokratycznej Republiki Konga, gdzie odnotowano pierwsze przypadki choroby wywołanej tym wirusem. Obecnie słowem "ebola" coraz częściej określa się chorobę wywołaną przez wirusa Ebola, czyli gorączkę krwotoczną. W Afryce Zachodniej trwa epidemia gorączki krwotocznej Ebola, która wybuchła w Gwinei i rozprzestrzeniła się na kolejne kraje. Czytaj więcej o: ebola».
Światowa Organizacja Zdrowia, WHO (ang. World Health Organization) to organizacja działająca w ramach ONZ, utworzona 7 kwietnia 1948 roku przez 88 państwa. zajmująca się ochroną zdrowia. Obecnie do WHO należą 194 kraje. Siedzibą organizacji jest Genewa. W rocznicę utworzenia WHO obchodzony jest t Światowy Dzień Zdrowia. Czytaj więcej o: WHO».