Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Kształt szklanki do piwa wpływa na tempo upijania się

Nauka i Technologie

a najpowszechniej stosowane temu sprzyjają. Do takich wniosków doszli badacze, analizujący tempo picia i sposób, w jaki oceniamy ilość wypitego alkoholu. Okazuje się, że większość badanych szacuje tempo picia po czasie, w jakim opróżniają połowę szklanki.

Piwo często jest nalewane do naczyń szerszych na górze i zwężających się ku dołowi, a zatem w ich górnej części mieści się więcej napoju, niż w dolnej. Mózg człowieka pomija jednak tę informację oceniając pojemność szklanki tak, jakby była prosta.

W wyniku tego osoby pijące z prostych naczyń wypijały ich zawartość w 13 minut, a te, którym podano piwo w tradycyjnych, szerszych na górze szklankach, opróżniali je w zaledwie 8 minut, szybciej tracąc kontrolę nad ilością wypitego alkoholu.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/tempo-upijania-sie-zalezy-ksztaltu-naczynia/

Udostępnij

Mars One organizuje loterię. Zwycięzca poleci w kosmos

Nauka i Technologie Astronauci Kosmiczna turystyka kosmos Linię Kármána Lot w kosmos Lynx Mars One Virgin Galactic XCOR Aerospace

wykonując suborbitalny lot na pokładzie samolotu kosmicznego, wznosząc się na wysokość 107 kilometrów i przekraczając tym samym Linię Kármána – wyznaczoną na pułapie 100 kilometrów, umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną. Loterię przeprowadza Mars One, organizacja, której celem jest zorganizowanie przy pomocy prywatnych środków załogowej wyprawy na Marsa. Misja, planowana przez tę organizację budzi kontrowersje, bo jest wyprawą w jedną stronę – astronaucie po dotarciu do Czerwonej Planety mają do końca życia pozostać w założonej na Marsie kolonii.

Jednym ze sposobów na zdobycie środków, zapewniających finansowanie marsjańskiej misji, jest właśnie loteria. Aby wziąć w niej udział trzeba wesprzeć projekt Ticket to Rise, na zwycięzcę czeka kosmiczny lot, wykonany na pokładzie statku Lynx, budowanego przez firmę XCOR Aerospace.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/mars-one-uruchamia-loterie-do-wygrania-lot-w-kosmos-w-dwie-strony/

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/mars-one-uruchamia-loterie-do-wygrania-lot-w-kosmos-w-dwie-strony/