Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Kształt szklanki do piwa wpływa na tempo upijania się

Nauka i Technologie

a najpowszechniej stosowane temu sprzyjają. Do takich wniosków doszli badacze, analizujący tempo picia i sposób, w jaki oceniamy ilość wypitego alkoholu. Okazuje się, że większość badanych szacuje tempo picia po czasie, w jakim opróżniają połowę szklanki.

Piwo często jest nalewane do naczyń szerszych na górze i zwężających się ku dołowi, a zatem w ich górnej części mieści się więcej napoju, niż w dolnej. Mózg człowieka pomija jednak tę informację oceniając pojemność szklanki tak, jakby była prosta.

W wyniku tego osoby pijące z prostych naczyń wypijały ich zawartość w 13 minut, a te, którym podano piwo w tradycyjnych, szerszych na górze szklankach, opróżniali je w zaledwie 8 minut, szybciej tracąc kontrolę nad ilością wypitego alkoholu.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/tempo-upijania-sie-zalezy-ksztaltu-naczynia/

Udostępnij

Mars One organizuje loterię. Zwycięzca poleci w kosmos

Nauka i Technologie Astronauci Kosmiczna turystyka kosmos Linię Kármána Lot w kosmos Lynx Mars One Virgin Galactic XCOR Aerospace

wykonując suborbitalny lot na pokładzie samolotu kosmicznego, wznosząc się na wysokość 107 kilometrów i przekraczając tym samym Linię Kármána – wyznaczoną na pułapie 100 kilometrów, umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną. Loterię przeprowadza Mars One, organizacja, której celem jest zorganizowanie przy pomocy prywatnych środków załogowej wyprawy na Marsa. Misja, planowana przez tę organizację budzi kontrowersje, bo jest wyprawą w jedną stronę – astronaucie po dotarciu do Czerwonej Planety mają do końca życia pozostać w założonej na Marsie kolonii.

Jednym ze sposobów na zdobycie środków, zapewniających finansowanie marsjańskiej misji, jest właśnie loteria. Aby wziąć w niej udział trzeba wesprzeć projekt Ticket to Rise, na zwycięzcę czeka kosmiczny lot, wykonany na pokładzie statku Lynx, budowanego przez firmę XCOR Aerospace.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/mars-one-uruchamia-loterie-do-wygrania-lot-w-kosmos-w-dwie-strony/

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/mars-one-uruchamia-loterie-do-wygrania-lot-w-kosmos-w-dwie-strony/