Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Agencje kosmiczne chcą produkować prąd z moczu

Nauka i Technologie

Metodę wykorzystania ludzkiego moczu do produkcji energii opracowali naukowcy z Portugalskiego Uniwersytetu Minho. Portugalska technologia zakłada wykorzystanie w tym celu mnożących się w moczu bakterii zdolnych do generowania prądu. Pomysł został opracowany z myślą o biednych rejonach Ziemi, które są nie tylko ubogie w wodę, ale również pozbawione elektryczności.

Poza prądem, dodatkową korzyścią okazało się pozyskiwanie składników, które można wykorzystać do produkcji sztucznych nawozów. Jak wyjaśniła zaangażowana w badania prof. Madalena Alves: „Odpowiednie odseparowanie wody i zanieczyszczeń pozwala na reutylizację jej w gospodarstwach domowych, do których adresowany jest projekt. Dotyczy on więc wstępnie małej skali obiektów”.

Choć technologia została opracowana z myślą o biedniejszych rejonach Ziemi, zainteresowanie nią wyraziły już europejska (ESA) i amerykańska (NASA) agencja kosmiczna.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/przemysl/artykul/nasa-i-esa-zainteresowane-produkcja-pradu-z-moczu,133,0,1612165.html

Udostępnij

Przesyłanie informacji pomiędzy mózgami jest możliwe

Nauka i Technologie EEG Elektroencefalograf Fale mózgowe Internet komunikacja medycyna mózg Przesyłanie danych

Dwie osoby, odległe od siebie o 8 tys. kilometrów, mogą przesyłać sobie informacje z mózgu do mózgu, ale za pośrednictwem Sieci. Naukowcy, biorący udział w eksperymencie stworzyli interfejs, który odczytuje fale mózgowe nadawcy, a następnie przekształca je do postaci danych, które mogą zostać przesłane przez Internet.

Odbiorca widzi komunikat w postaci zaburzeń obrazu, przypominających błyski światła, a precyzja odczytu przesyłanych w taki sposób komunikatów sięga 90 proc. Rozwiązanie to może w przyszłości znaleźć zastosowanie jako sposób komunikacji z osobami, które pozostając świadome, utraciły możliwość komunikowania się w inny sposób.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://whatnext.pl/informacje-przesylane-mozgu-mozgu/

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://whatnext.pl/informacje-przesylane-mozgu-mozgu/