Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Agencje kosmiczne chcą produkować prąd z moczu

Nauka i Technologie

Metodę wykorzystania ludzkiego moczu do produkcji energii opracowali naukowcy z Portugalskiego Uniwersytetu Minho. Portugalska technologia zakłada wykorzystanie w tym celu mnożących się w moczu bakterii zdolnych do generowania prądu. Pomysł został opracowany z myślą o biednych rejonach Ziemi, które są nie tylko ubogie w wodę, ale również pozbawione elektryczności.

Poza prądem, dodatkową korzyścią okazało się pozyskiwanie składników, które można wykorzystać do produkcji sztucznych nawozów. Jak wyjaśniła zaangażowana w badania prof. Madalena Alves: „Odpowiednie odseparowanie wody i zanieczyszczeń pozwala na reutylizację jej w gospodarstwach domowych, do których adresowany jest projekt. Dotyczy on więc wstępnie małej skali obiektów”.

Choć technologia została opracowana z myślą o biedniejszych rejonach Ziemi, zainteresowanie nią wyraziły już europejska (ESA) i amerykańska (NASA) agencja kosmiczna.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/przemysl/artykul/nasa-i-esa-zainteresowane-produkcja-pradu-z-moczu,133,0,1612165.html

Udostępnij

Przesyłanie informacji pomiędzy mózgami jest możliwe

Nauka i Technologie EEG Elektroencefalograf Fale mózgowe Internet komunikacja medycyna mózg Przesyłanie danych

Dwie osoby, odległe od siebie o 8 tys. kilometrów, mogą przesyłać sobie informacje z mózgu do mózgu, ale za pośrednictwem Sieci. Naukowcy, biorący udział w eksperymencie stworzyli interfejs, który odczytuje fale mózgowe nadawcy, a następnie przekształca je do postaci danych, które mogą zostać przesłane przez Internet.

Odbiorca widzi komunikat w postaci zaburzeń obrazu, przypominających błyski światła, a precyzja odczytu przesyłanych w taki sposób komunikatów sięga 90 proc. Rozwiązanie to może w przyszłości znaleźć zastosowanie jako sposób komunikacji z osobami, które pozostając świadome, utraciły możliwość komunikowania się w inny sposób.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://whatnext.pl/informacje-przesylane-mozgu-mozgu/

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://whatnext.pl/informacje-przesylane-mozgu-mozgu/