Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Zwierzęta, które mają tylko żołądek i skórę

Nauka i Technologie

a najbliższe pokrewieństwo łączy je ze stworzeniami wymarłymi 600 mln lat temu odkryli naukowcy w oceanie. Z kształtu przypominają grzyby, ale naukowcy nie wiedzą jak je zaklasyfikować, poza tym, że uznali je za zwierzęta i wyodrębnili dwa gatunki: Dendrogramma enigmatica i Dendrogramma discoides. Próbki zawierające dziwne istoty zostały wprawdzie pobrane u wybrzeży Australii aż 30 lat temu, ale wyniki badań nad nimi, składające się głównie z pytań, a nie odpowiedzi, opublikowane zostały dopiero teraz w naukowym czasopiśmie PLOS One.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/dendrogramma-enigmatica-nowy-gatunek-odkryty-w-australii-newsweek-pl,artykuly,347040,1.html

Udostępnij

Podlodowe jeziora Antarktydy są pełne życia

Nauka i Technologie Antarktyda bakterie kosmos Poszukiwania życia Wissard Źródła energii

Setki metrów pod powierzchnią lodu, w ciemnościach i ujemnej temperaturze żyje ponad 4 tys. gatunków bakterii. 10-letni projekt badawczy Wissard (Whillans Ice Stream Subglacial Access Research Drilling) udowodnił istnienie bogatych ekosystemów w miejscach gdzie na pozór nie ma warunków do życia.

Ponieważ brakuje tam energii słonecznej, źródłem energii dla bakterii są sole amonowe, azotany i siarczki, pochodzące z pyłu, jaki dostaje się do wody ze ścieranych przez lodowiec skał. Woda, mimo ujemnej temperatury, nie zamarza ze względu na panujące tam ciśnienie.

Zdaniem badaczy, wśród których jest również Polak, prof. Sławomir Tułaczyk, warunki panujące pod lodami Antarktydy mogą być zbliżone do tych, jakie występują na niektórych ciałach niebieskich, jak księżyc Jowisza, Europa, czy księżyc Saturna, Enceladus.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=176311&data=&status=biezace&_CheckSum=-1493421135

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=176311&data=&status=biezace&_CheckSum=-1493421135