Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Podlodowe jeziora Antarktydy są pełne życia

Nauka i Technologie

Setki metrów pod powierzchnią lodu, w ciemnościach i ujemnej temperaturze żyje ponad 4 tys. gatunków bakterii. 10-letni projekt badawczy Wissard (Whillans Ice Stream Subglacial Access Research Drilling) udowodnił istnienie bogatych ekosystemów w miejscach gdzie na pozór nie ma warunków do życia.

Ponieważ brakuje tam energii słonecznej, źródłem energii dla bakterii są sole amonowe, azotany i siarczki, pochodzące z pyłu, jaki dostaje się do wody ze ścieranych przez lodowiec skał. Woda, mimo ujemnej temperatury, nie zamarza ze względu na panujące tam ciśnienie.

Zdaniem badaczy, wśród których jest również Polak, prof. Sławomir Tułaczyk, warunki panujące pod lodami Antarktydy mogą być zbliżone do tych, jakie występują na niektórych ciałach niebieskich, jak księżyc Jowisza, Europa, czy księżyc Saturna, Enceladus.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=176311&data=&status=biezace&_CheckSum=-1493421135

Udostępnij

Sukces w odchudzaniu nie zależy od rodzaju diety

Nauka i Technologie dieta jedzenie odchudzanie Spadek wagi Styl życia Wybór diety zdrowie

Nieważne jaką dietę zastosujemy, ważne jest konsekwentne przestrzeganie jej zaleceń – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Ontario oraz Instytutu Badań Chorób Dziecięcych w Toronto. Badacze przeanalizowali przypadki 7 tys. osób, walczących z nadwagą. Okazało się, że choć uczestnicy badania stosowali wiele różnych diet, roczne spadki wagi były bardzo zbliżone.

Jak zauważa prof. Susan Webb z uniwersytetu w Oksfordzie, wiele diet można sprowadzić do kilku uniwersalnych zasad, jak zmniejszenie liczby przyjmowanych kalorii, uregulowanie trybu życia i unikanie wysokoenergetycznego jedzenia. Od rodzaju diety ważniejsze jest zatem jej konsekwentne stosowanie. Którą wybrać? Zdaniem naukowców najlepsza będzie ta, „której przestrzeganie stanowi najmniejsze wyzwanie”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16575194,USA_Naukowcy__niewazne__jaka_dieta___wazne__by_jej.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16575194,USA_Naukowcy__niewazne__jaka_dieta___wazne__by_jej.html