Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Państwowe koncerny kupują udziały w spółce atomowej

Gospodarka

Po 146 tys. udziałów w atomowej spółce PGE EJ 1 należącej do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) objąć mają państwowe koncerny energetyczne Tauron i Enea oraz również państwowy KGHM. Każdy będzie miał 10 proc. udziałów w przedsiębiorstwie, które ma zbudować pierwszą w Polsce elektrownię jądrową. Do 49 proc. udziałów PGE zamierza sprzedać inwestorowi strategicznemu, zostawiając sobie co najmniej 21 proc. W ten sposób razem z trzema państwowymi koncernami będzie mieć większościowy pakiet.
Konferencja prasowa PGE, Enei, KGHM oraz Taurona zaplanowana jest dzisiaj o godzinie 17.15 w starym Domu Zdrojowym w Krynicy.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/526104,1138085-PGE---umowa-sprzedazy-udzialow-w-atomowej-spolce.html

Udostępnij

PKP Intercity wozi pasażerów autobusami

Gospodarka autobusy kolej pkp intercity pociąg remont torów

52 stałe kursy autobusowe będą uruchomione we wrześniu przez PKP Intercity. Warszawę łączy z Żyrardowem 20 codziennych kursów, a ze Skierniewicami 10. Między Krakowem a Zakopanem jeżdżą od 1 września, planowane są połączenia między Warszawą a Białymstokiem, kiedy zamknięta zostanie na czas remontu linia kolejowa łącząca te miasta. Zarząd Intercity tłumaczy, że autobusy wprowadza tam, gdzie trwają remonty linii kolejowych.
– W porównaniu z kosztami dostępu do infrastruktury kolejowej koszty ponoszone na drogach są znikome. Wygląda na to, że autobusy będą stanowić najbardziej dochodową działalność przewoźników kolejowych – interpretuje posunięcia PKP Intercity Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych „Tor”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/819497,nowa-specjalizacja-pkp-intercity-spolka-stawia-na-autobusy.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/819497,nowa-specjalizacja-pkp-intercity-spolka-stawia-na-autobusy.html