Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Lekcje w szkołach zaczynają się za wcześnie

Nauka i Technologie

przez co potencjał intelektualny nastolatków nie jest w pełni wykorzystywany – twierdzi Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne. Wynika to z faktu, że na skutek zmian hormonalnych w okresie dojrzewania zmienia się rytm dobowy, związany z wydzielaniem melatoniny. Osobnym problemem jest zła jakość snu nastolatków, wynikająca m.in. ze wstawiania do sypialni różnych, elektronicznych gadżetów.

W rezultacie przeciętny nastolatek może mieć problemy zarówno z zaśnięciem przed 23, jak i z wczesnym wstawaniem. Zdaniem Towarzystwa Pediatrycznego czas rozpoczęcia pierwszych lekcji w szkołach jest zoptymalizowany dla wygody dorosłych, a nie dla efektywnego zdobywania wiedzy przez uczniów. Poprawa może nastąpić po przesunięciu czasu rozpoczęcia pierwszej lekcji na 8:30 lub – optymalnie – 9 rano.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75400,16569648.html

Udostępnij

Rośliny podnoszą wydajność pracowników o 15 proc.

Nauka i Technologie Biuro Efektywność praca Praca biurowa Rośliny Wydajność pracy Zieleń

Zielona roślina w pomieszczeniu biurowym zwiększa efektywność pracowników – dowodzą badania, przeprowadzone w centrach biurowych Holandii i Wielkiej Brytanii przez Marlon Nieuwenhuis z Cardiff University’s School of Psychology. Biurowa zieleń sprawia, że według subiektywnej oceny pracowników w biurze jest czystsze powietrze, a miejsce pracy jest oceniane jako bardziej przyjazne i sprzyjające koncentracji. Niezależnie od subiektywnych odczuć, lepsze samopoczucie przekłada się na wymierny wzrost wydajności, sięgający 15 proc. Jak stwierdziła Marlon Nieuwenhuis: „inwestowanie w zieleń w biurze się opłaca”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/11066374/Plants-boost-office-productivity-by-15-per-cent.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/11066374/Plants-boost-office-productivity-by-15-per-cent.html