Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Samorządy – 31 mld euro, kolej – 30, przedsiębiorcy – 20

Finanse

Prawo do wykorzystania 82,5 mld euro na politykę spójności przyznała Polsce Unia Europejska na lata 2014-2020. Ok. 30 mld euro Polska wyda na rozwój infrastruktury, przede wszystkim kolei. Przedsiębiorcy mogą liczyć na około 20 mld euro. Oprócz dotacji, które dotąd były podstawową formą unijnej pomocy dla firm, Ministerstwo Infrastruktury planuje zastosowanie nisko oprocentowanych pożyczek i gwarancji kredytowych. Samorządy, które wykorzystywały 25 proc. w poprzednim budżecie, w tym mają otrzymać 40 proc., a więc około 31 mld euro.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.bankier.pl/wiadomosc/20-mld-euro-dla-polskich-przedsiebiorcow-7217520.html

Udostępnij

Wojna na Ukrainie: spada wartość złotego i akcji na GPW

Finanse akcje dolar euro frank szwajcarski marek belka spadek ukraina wojna złoty

Za franka trzeba płacić 3,50 zł, za dolara 3,20 zł, a za euro 4,21 zł. Zdaniem analityków cena franka może dojść w najbliższych dniach do 3,56 zł. Równolegle za spadkiem wartości złotego spadają ceny akcji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. – Deprecjacja złotego wobec euro i dolara w wyniku kryzysu na Ukrainie w rzeczywistości pomaga polskiej gospodarce – powiedział prezes NBP Marek Belka podczas forum europejskiego w Innsbrucku w Austrii. Zdaniem Marka Belki sytuacja na Ukrainie wywiera negatywny wpływ na naszą gospodarkę, ale nie jet on nadmierny.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/1701/Artykul/1217092,Wojna-rosyjskoukrainska-uderzyla-w-GPW-i-zlotego-Waluty-beda-drozsze-akcje-tansze

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/1701/Artykul/1217092,Wojna-rosyjskoukrainska-uderzyla-w-GPW-i-zlotego-Waluty-beda-drozsze-akcje-tansze