Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Brak porozumienia w sprawie dostaw gazu na Ukrainę

Gospodarka

Nie przyniosły rezultatu dzisiejsze rosyjsko-unijne rozmowy w Moskwie w sprawie dostaw gazu na Ukrainę. Rozmowy dotyczyły metod spłacenia ukraińskiego długu wobec Rosji oraz warunków wznowienia dostaw gazu. Ukrainie brakuje 5 miliardów metrów sześciennych gazu na zimę. Stronę rosyjską reprezentował minister energetyki Aleksander Nowak i szef Gazpromu Aleksiej Miller. Delegacji Europejskiej przewodniczył unijny komisarz do spraw energii Günther Oettinger.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/3167/Artykul/1217779,Rozmowy-Rosji-i-UE-o-gazie-Krytyczna-sytuacja-przed-okresem-grzewczym

Udostępnij

Polacy kupują mniej polskiej wódki

Gospodarka akcyza budżet państwa wódka

O 10 proc. spadły wpływy czołowego producenta wódek, grupy Stock Spirits w pierwszej połowie tego roku i wyniosły 137,7 mln euro, informuje „Rzeczpospolita”. Według danych GUS łączna produkcja czystej wódki zmalała o ok. 20 proc. w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku. Podwyżka akcyzy o 15 proc. na początku tego roku sprawiła, że spadł popyt, a za nim wpływy z akcyzy do budżetu, które w pierwszej połowie tego roku były mniejsze o 63 mln zł niż rok temu. Nie oznacza to, że Polacy mniej piją, jak pisaliśmy, poprzednia podwyżka akcyzy na alkohol w 2013 roku spowodowała zmniejszenie sprzedaży w Polsce, ale wzrost w Czechach, Niemczech i na Słowacji.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://archiwum.rp.pl/artykul/1252604-Wodka-pograza-sie-w-kryzysie.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://archiwum.rp.pl/artykul/1252604-Wodka-pograza-sie-w-kryzysie.html