Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Chirurdzy wszczepili kręg wydrukowany na drukarce 3D

Nauka i Technologie

Pierwszy na świecie fragment kręgosłupa, stworzony za pomocą druku 3D, został wszczepiony w Chinach 12-letniemu pacjentowi. Po zdiagnozowaniu u niego raka kości, chińscy lekarze zastąpili drugi kręg chłopca implantem stworzonym z tytanowego proszku za pomocą druku przestrzennego. Zaletą takiego rozwiązania jest idealne dopasowanie wszczepionego elementu, dokładnie odwzorowującego usunięty fragment kości. Wydrukowany implant ma sieć otworów, dzięki którym z czasem nastąpi lepsze połączenie z otaczającymi go kośćmi.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.businessinsider.com/3d-printing-can-create-replacement-bones-2014-8

Udostępnij

Wyjaśniona zagadka wędrujących kamieni z Doliny Śmierci

Nauka i Technologie Dolina Śmierci lód naukowa zagadka skały wędrujące kamienie wiatr

To wiatr, pchający głazy po cieniutkiej warstewce lodu, poruszał głazy w amerykańskiej Dolinie Śmierci. Przez dziesięciolecia obserwacji śladów przesuwania się kamieni nikt nie potrafil wyjaśnić, kto lub co mogło je poruszyć. Powstawały w tej sprawie różne, nieraz dość fantastyczne teorie. Naukowa zagadka została rozwiązana przez planetologa Ralpha Lorenza z Johns Hopkins University, który sfilmował ruch głazów i zarejestrował zmianę ich pozycji za pomocą GPS-u. Fragmenty skał poruszały się, gdy dno doliny pokryte było warstwą wody, która zamarzała na lód o milimetrowej grubości. Nawet słabe podmuchy wiatru były wówczas w stanie przemieścić oblodzone głazy.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/wedrujace-kamienie-doliny-smierci-przylapane-goracym-uczynku/

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/wedrujace-kamienie-doliny-smierci-przylapane-goracym-uczynku/