Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Polacy kupują mniej polskiej wódki

Gospodarka

O 10 proc. spadły wpływy czołowego producenta wódek, grupy Stock Spirits w pierwszej połowie tego roku i wyniosły 137,7 mln euro, informuje „Rzeczpospolita”. Według danych GUS łączna produkcja czystej wódki zmalała o ok. 20 proc. w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku. Podwyżka akcyzy o 15 proc. na początku tego roku sprawiła, że spadł popyt, a za nim wpływy z akcyzy do budżetu, które w pierwszej połowie tego roku były mniejsze o 63 mln zł niż rok temu. Nie oznacza to, że Polacy mniej piją, jak pisaliśmy, poprzednia podwyżka akcyzy na alkohol w 2013 roku spowodowała zmniejszenie sprzedaży w Polsce, ale wzrost w Czechach, Niemczech i na Słowacji.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://archiwum.rp.pl/artykul/1252604-Wodka-pograza-sie-w-kryzysie.html

Udostępnij

Polska na czele rankingu największych firm regionu

Gospodarka Coface pkn orlen polska ranking ranking 500 największych firm europy środkowo-wschodniej ukraina Węgry

148 polskich spółek znalazło się w rankingu 500 największych pod względem obrotów przedsiębiorstw Europy Środkowo-Wschodniej TOP 500 CEE, o 23 mniej niż przed rokiem. Mimo gorszego wyniku Polska jest nadal największą gospodarką Europy Środkowej. Drugie miejsce zajmuje Ukraina z 90 firmami, na trzecim Węgry, z których pochodzą 62 firmy, o 2 mniej niż rok temu, kiedy Węgry zajmowały drugie miejsce w rankingu. Na czele rankingu utrzymał się PKN ORLEN pomimo spadku obrotów i zysków netto. Obroty 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosły w 2013 roku o 0,2proc. do poziomu 644 mld euro; w 2012 roku wzrost obrotów wynosił 5 proc. Ranking po raz dziewiąty opracowała firma Coface.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.bankier.pl/wiadomosc/TOP-500-najwiekszych-firm-Europy-Polska-na-czele-3189664.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.bankier.pl/wiadomosc/TOP-500-najwiekszych-firm-Europy-Polska-na-czele-3189664.html