Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Polska sprzedaje za dużo mleka, będzie 900 mln kary

Gospodarka

Ponad 900 mln zł kary może zapłacić Polska za przekroczenia kwoty sprzedaży mleka przyznanej przez Unię Europejską. W pierwszej połowie roku Polska sprzedała o 8 proc. mleka więcej niż zezwoliła jej UE. Karę płacą rolnicy sprzedający mleko. Za każdy kilogram mleka ponad limit może ona wynieść ok. 1,17 zł, podczas kiedy średnia cena skupu mleka przekracza nieco 1,33 zł.
Przed rokiem Komisja Europejska nałożyła na Polskę karę w wysokości 4 mln euro za nadprodukcję mleka w latach 2012-2013. Narzucony przez unię limit polscy rolnicy przekroczyli wówczas o zaledwie  0,2 procent. Rok później kara za przekroczenie kwoty mlecznej w roku 2013/2014 wyniosła 50 mln euro.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/16612683/produkujemy-za-duzo-mleka-rolnikom-grozi-900-mln-zl-kary

Udostępnij

Spada bezrobocie, ale 1 mln 878 tys. osób nie ma pracy

Gospodarka bezrobocie GUS Główny Urząd Statystyczny poziom bezrobocia praca

Spadło do 11,9 proc. bezrobocie w lipcu, poinformował Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu wynosiło 12 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła ostatniego dnia lipca 1 mln 878,5 tys. osób. Najwyższe bezrobocie panuje w województwach: warmińsko-mazurskim, w którym 18,6 proc. osób nie ma pracy, kujawsko-pomorskim, z 16 proc. bezrobotnych i zachodniopomorskim, w którym bez pracy pozostaje 15,3 proc. Najniższe bezrobocie jest w woj. wielkopolskim, w którym pracy nie ma 8,2 proc., woj. śląskim, bez pracy pozostaje tam 10 proc. oraz w województwach mazowieckim i małopolskim, w których 10,2 proc. szuka pracy.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskatimes.pl/artykul/3552561,wydrukuj-siebie-w-3d-tak-wyglada-selfie-przyszlosci-zdjecia-wideo,id,t.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskatimes.pl/artykul/3552561,wydrukuj-siebie-w-3d-tak-wyglada-selfie-przyszlosci-zdjecia-wideo,id,t.html