Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rynek sztuki w Polsce: więcej sprzadajemy, więcej kupujemy

Gospodarka

Od 300 do 350 mln zł wydają Polacy na zakup obrazów i rzeźb. Według analityków i polskich sprzedawców dzieł sztuki krajowy rynek powoli rośnie, choć brak danych statystycznych. Rośnie też popularność polskich współczesnych artystów za granicą, choć wciąż najwyżej wycenionym przez rynek polskim obrazem jest „Taniec z szablami” Henryka Siemiradzkiego, malarza żyjącego w XIX wieku, sprzedany za ponad 2 miliony dolarów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/817348,powoli-doganiamy-swiat-polski-rynek-sztuki-rozwija-sie-dynamicznie.html

Udostępnij

GUS: Polski eksport rośnie, ale nierównomiernie

Gospodarka chiny eksport rosja rynki rozwijające się ukraina Unia Europejska USA

W I połowie roku polski eksport wzrósł o 5,4 proc. Sprzedaż do państw Unii Europejskiej wzrosła o ponad 7 proc., najbardziej do Finlandii, o 23,8 proc., do Hiszpanii, o 22,3 proc. i na Łotwę o 21,5 proc. Duży wzrost zanotowano również na rynkach rozwijających się: w Algierii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej.
W tym samym czasie w porównaniu do roku ubiegłego zgodnie z przewidywaniami eksport na Ukrainę zmalał o 26,4 proc., a do Rosji – o 10,7 proc. Spadł też jednak o 0,5 proc. eksport do Chin, a rozwój eksportu do USA wyhamował z 21 proc. w pierwszym półroczu ubiegłego roku do 0,5 proc. Wartość całego eksportu polskich towarów przekroczyła nieznacznie 80 mld euro.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/eksport-polskich-firm-rosnie-ale-problemow-jest-coraz-wiecej_a17329

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/eksport-polskich-firm-rosnie-ale-problemow-jest-coraz-wiecej_a17329