Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Bakterie żyjące bez światła w ujemnych temperaturach

Nauka i Technologie

Bakterie żyją w wodzie położonego 800 m pod lodem jeziora Whillans na Antarktydzie. Wyhodowali je w sierpniu badacze z Montana State University, którzy dowiercili się do wody podlodowego jeziora w 2013 roku stosując gorącą wodę i pobrali stamtąd próbki wody. Pod lodem w Antarktydzie znajduje się około 400 jezior. Do wody uwięzionej głęboko pod lodem nie dociera słońce, a sama woda ma temperaturę poniżej zera, bo panuje tam wysokie ciśnienie.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/266/Artykul/1209715,Probki-z-antarktycznego-jeziora-tetnia-zyciem-

Udostępnij

Drugi polski satelita krąży 600 kilometrów nad ziemią

Nauka i Technologie chińska rakieta heweliusz orbita polski satelita satelita

– Nie było żadnych kłopotów z satelitą Heweliusz. Otrzymaliśmy od Chińczyków informację, że proces wyniesienia przez rakietę satelity i oddzielenie się od niej przebiegły prawidłowo – powiedział dziennikarzowi „Rzeczpospolitej” kierownik projektu BRITE.PL ds. technicznych dr Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK). – Satelita został oddzielony na takiej orbicie, na jakiej nam zależało. Uaktywnił się bez problemu, udało się nawiązać z nim łączność zgodnie z naszymi planami. Wyniesiony przez chińską rakietę „Długi marsz” polski satelita rozpoczął badanie najjaśniejszych gwiazd naszej Galaktyki.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rp.pl/artykul/9139,1134330-Heweliusz-w-kosmosie.html

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rp.pl/artykul/9139,1134330-Heweliusz-w-kosmosie.html