Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ponad 1000 robotów zachowuje się jak rój owadów

Nauka i Technologie

Ponad 1000 prostych robotów wzorowanych na owadach może działać razem dzięki algorytmowi opracowanemu przez Michaela Rubinsteina, Alejandra Cornejo i Radhiki Nagpal z Uniwersytetu Harvarda, informuje najnowszy numer magazynu „Science” . Dotychczas maszyny zachowujące się jak jeden organizm – zwane kilobotami – pracowały w grupach najwyżej po kilkadziesiąt. „Pokazaliśmy, że umiemy stworzyć samodzielny system cybernetyczny składający się z wielu prostych elementów, potrafiący wykonać złożone zadanie”, napisali twórcy algorytmu. „W przyszłości możliwe będzie zastosowanie tej technologii do tworzenia systemów samonaprawiających się, w których uszkodzone elementy będą zastępowane sprawnymi jednostkami, a także armii robotów budujących złożone struktury przez przyczepianie się maszyn do siebie”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rp.pl/artykul/9129,1133554-Organizm-minirobotow.html

Udostępnij

Człowiek może być elektrownią

Nauka i Technologie American Chemical Society bateria bateria zasilana ludzkim potem University of California

Zasilaną ludzkim potem baterię naklejaną na skórę opracował doktor Wenzhao Jia z University of California w San Diego. Podczas prób ochotnicy biegnący po ruchomej bieżni albo kręcący na stacjonarnym rowerze wytwarzali do 70 mikrowatów na centymetr kwadratowy skóry. Wynalazek zaprezentowany został w tym tygodniu na konferencji American Chemical Society w San Francisco.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/hi-tech/artykul/wynalazek-naukowcow---bateria-tatuaz-zasilana-potem,193,0,1600705.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/hi-tech/artykul/wynalazek-naukowcow---bateria-tatuaz-zasilana-potem,193,0,1600705.html