Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Liczenie ptaków nad zalewem Siemianówka na Podlasiu

Nauka i Technologie

Studenci łapią ptaki w kilkadziesiąt sieci oraz pułapki ustawione w lesie, na łące, wśród krzewów, w trzcinowiskach, i na błotnych łachach tworzących wyspy na Zalewie Siemianówka. Zanim złapany ptak odzyska wolność dostaje obrączkę numerem identyfikacyjnym, zostaje zmierzony i zważony. Dane z są przesyłane do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z Gdańska, która jest krajową centralą obrączkowania ptaków. Do końca października trwać będzie jesienny obóz Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku. „Akcja Siemianówka” trwa od 2002 roku. Na obóz mogą przyjechać wszyscy interesujący się ornitologią.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.bialystokonline.pl/wielkie-liczenie-ptakow-nad-siemianowka-dolacz-do-akcji,artykul,79517,6,1.html

Udostępnij

Wymiana ponad 13 mln liczników energii do 2020 roku

Nauka i Technologie dyrektywa energia elektryczna inteligentny licznik Unia Europejska

Wymiany wymaga unijna dyrektywa zobowiązująca kraje członkowskie do zainstalowania przed 2020 rokiem 80 proc. inteligentnych liczników energii elektrycznej. Liczniki takie stale informują zakład energetyczny o poborze prądu, dzięki temu może on znacznie elastyczniej niż obecnie reagować na zapotrzebowanie na energię. Ma to doprowadzić do poważnych oszczędności energii. Zastąpienie używanych obecnie liczników inteligentnymi kosztować będzie około 9 mld zł.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.wp.pl/kat,130038,title,Darmowy-prad-w-weekendy-Wymienia-licznik-i-gotowe,wid,16811720,wiadomosc.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.wp.pl/kat,130038,title,Darmowy-prad-w-weekendy-Wymienia-licznik-i-gotowe,wid,16811720,wiadomosc.html