Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Turcja: pierwsze powszechne wybory prezydenckie

Świat

Dotąd prezydenta Turcji wybierał Parlament. Zdecydowanym faworytem jest premier Recep Tayyip Erdogan, który zapowiedział, że po zwycięstwie wzmocni władzę prezydencką. Konieczna zmiana tureckiej konstytucji jest wysoce prawdopodobna, bo islamsko-konserwatywna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogana od 10 lat ma większość w parlamencie. Do głosowania uprawnionych jest blisko 53 mln obywateli, wybory skończą się o godz.17:00 czasu polskiego; wstępne wyniki spodziewane są około 20:00.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/16388508/turcy-wybieraja-prezydenta-premier-erdogan-zdecydowanym-faworytem

Udostępnij

Donieck: separatyści żądają zawieszenia broni

Świat donieck zacharczenko zawieszenie broni

„Mamy nadzieję, że wspólnota międzynarodowa wpłynie na krwiożercze, kijowskie władze i Donieck nie powtórzy losu Stalingradu”, napisał w odezwie szef rządu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, były minister spraw wewnętrznych Ukrainy pod rządami obalonego prezydenta Janukowycza Ołeksandr Zacharczenko. Jesteśmy gotowi do zawieszenia broni, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się katastrofy humanitarnej. Jeśli strona rządowa się nie zgodzi, ostrzegł Zacharczenko, separatyści będą do końca walczyć z „faszystami i okupanytami”. Wedlug separatystów Donieck został okrążony, nie ma połączenia z Ługańskiem, w mieścia brakuje leków, wody i prądu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1198905,Dramatyczny-apel-separatystow-z-Doniecka-

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1198905,Dramatyczny-apel-separatystow-z-Doniecka-