Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Spadochrony dla pasażerów: nowe zastosowania aerożelu

Nauka i Technologie

Nad stworzeniem spadochronów wykonanych z aerożeli pracuje grupa chińskich naukowców kierowana przez profesora Gao Chao z Uniwersytetu w Zhejiang. Aerożele, odkryte w 1931 roku, są najlżejszymi substancjami na świecie, ich ciężar właściwy jest niewiele większy od ciężaru powietrza. Prof. Gao Chao odkrył nowy rodzaj aerożelu odpornego na rozciąganie. Informując o tym dziennik „South China Morning Post” przytacza jego opinię, że w spadochrony z tego aerożelu, ważące około 20 dekagramów, mogłyby zostać wyposażone samoloty pasażerskie.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Astronomia: gejzery na księżycu Saturna

Nauka i Technologie enceladus gejzery saturn życie w kosmosie

Gejzery odkryte przez astronomów z Instytutu Nauk o Kosmosie w Kolorado na księżycu Saturna Enceladusie wywołały falę spekulacji na temat życia poza ziemią. 101 gejzerów wyrzuca parę wodną, kryształki lodu i cząstki organiczne spod zamarzniętej powierzchni księżyca. Gejzery odkryte zostały na zdjęciach zrobionych przez sondę kosmiczną Cassini.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1193903,Ponad-sto-gejzerow-na-ksiezycu-Saturna

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1193903,Ponad-sto-gejzerow-na-ksiezycu-Saturna