Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

EmDrive napęd mikrofalowy działa, choć nawet NASA nie wie jak

Nauka i Technologie

Pozornie łamiący zasadę zachowania pędu silnik EmDrive został zaprezentowany w 2001 roku przez Rogera Shawyera. W 2013 roku jego istnienie potwierdzili chińscy uczeni, a teraz NASA.

Rezultaty badań potwierdzających działanie napędu mikrofalowego przedstawiła w minionym tygodniu grupa naukowców z centrum kosmicznego Johnsona na konferencji w Cleveland (Joint Propulsion Conference). Napęd mikrofalowy to pomysł brytyjskiego wynalazcy Rogera Shawyera, który zbudował stożkowaty pojemnik na mikrofale i utrzymywał, że po zasileniu go elektrycznością uzyskał siłę ciągu taką, jaką daje spalanie paliwa rakietowego.

Jego doniesienie zostało skrytykowane, a napęd uznany za niemożliwy. W zeszłym roku działanie napędu potwierdził zespół profesora astronautyki i teorii napędu odrzutowego na politechnice w Xi’an w środkowych Chinach Yang Juana. Jeśli rzeczywiście napęd taki byłby możliwy, statki kosmiczne nie musiałyby zabierać paliwa, czerpiąc energie elektryczną z fotoogniw.

Łamanie zasady zachowania pędu stwierdzono z powodu możliwości generowania ciągu, mimo że system jest zamknięty.

Silnik wykorzystuje mikrofale, aby wytworzyć niewielką siłę ciągu, do 720 miliniutonów (jeden newton to siła jakiej trzeba użyć, żeby na dłoni utrzymać tabliczkę czekolady), potrzebując do tego mocy kilku kilowatów. Nawet cztery razy mniejsza siła wystarcza do skorygowania pozycji satelity, a stosowane obecnie silniki jonowe potrzebują do tego 2 razy więcej energii. Według Shawyera siłę ciągu można powiększyć kilka tysięcy razy.

Naukowcy nie są pewni dlaczego silnik „łamie” zasadę pędu – jedna z teorii zakłada, że silnik i fale wewnątrz niego znajdują się w różnych układach odniesienia, więc mogą występować efekty relatywistyczne. Inna teoria mówi o powstawaniu i anihilacji materii i antymaterii. Wykluczono pomyłki, błędy pomiaru i działanie innych sił.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/NASA-Cannae-Drive-Guido-Fetta-EmDrive-silnik-relatywistyczny,20773

Udostępnij

Cyber-oko: największe osiągnięcie naukowo-techniczne

Nauka i Technologie cyber-oko nagroda prezesa rady ministróww politechnika gdańska śpiączka

Tytuł „Najlepszy wynalazek” i 50 tys. zł nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowo-techniczne w 2013 r. dostał system diagnozowania i terapii osób w śpiączce Cyber-oko pokonując 60 innych wynalazków zgłoszonych do konkursu. System opracowany został przez zespół kierowany przez prof. dr. hab. inż. Andrzeja Czyżewskiego z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. System łączy pomiary medyczne z technikami kontaktu z człowiekiem w śpiączce, pomagając w diagnozowaniu i terapii. Autorzy uzyskali patent amerykański i 3 patenty w Polsce.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/pomorze,42/cyber-oko-pomaga-pacjentom-z-ktorymi-nie-ma-kontaktu-wynalazek-gdanskich-naukowcow-nagrodzony,455663.html

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/pomorze,42/cyber-oko-pomaga-pacjentom-z-ktorymi-nie-ma-kontaktu-wynalazek-gdanskich-naukowcow-nagrodzony,455663.html