Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Jak czołgista z kolejarzem

Gospodarka

Spółkę planują założyć bydgoska PESA, producent tramwajów i pociągów z UralWagonZawodem, największym na świecie producentem czołgów. Jeśli plan się powiedzie, spółka do końca 2015 roku dostarczy do Moskwy 120 niskopodłogowych, trójczłonowych tramwajów. Współpraca Pesy z rosyjską firmą wynika z konieczności, bo warunki przetargu przewidywały, że tramwaje muszą być rosyjskiej produkcji, a więc co najmniej połowa części musi pochodzić z Rosji.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/biznes/polska-firma-idzie-na-wschod-jest-umowa-ze-swiatowym-gigantem_a16909

Udostępnij

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oskarża wiceministra

Gospodarka ministerstwo finansow prokuratura związek pracodawców i przedsiębiorców

Zdaniem związku wiceminister finansów Jan Kapica dopuścił do tego, że podlegli mu urzędnicy łamią prawo faworyzując zagranicznych producentów zajmujących się produkcją i obrotem skażonym alkoholem etylowym ponieważ ograniczają dostęp do rynku firmom z Polski. Kilkadziesiąt polskich gorzelni i firm skażających alkohol do celów przemysłowych będzie musiało obecnie zapłacić akcyzę, choć wcześniej nie musiały tego robić, a prawo się nie zmieniło. Równocześnie według raportu NIK przez jedno tylko przejście graniczne w ciągu trzech lat wprowadzono do Polski ok. 41 tysięcy ton alkoholu skażonego łatwą do usunięcia substancją. Urzędnicy błędnie klasyfikowali towar jako „wyrób niewymieniony”, opodatkowując go nieistniejącą w przepisach unijnych stawką 0%.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/biznes/maja-dosc-lamania-prawa-przez-urzednikow-polscy-przedsiebiorcy-ida-do-prokuratury_a16898

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/biznes/maja-dosc-lamania-prawa-przez-urzednikow-polscy-przedsiebiorcy-ida-do-prokuratury_a16898