Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Poznaliśmy język dziko żyjących szympansów z Ugandy

Nauka i Technologie

 

Badacze ze szkockiego University of St Andrews rozszyfrowali treść 19 komunikatów przekazywanych sobie nawzajem przez dziko żyjące szympansy. Zidentyfikowali też 66 gestów składających się na słownik, którym posługują się szympansy. Uczeni sfilmowali ok. 5000 sytuacji komunikowania się przez szympansy żyjące dziko w Ugandzie. – Tylko szympansy mają coś, co pod tym względem przypomina ludzki język – powiedziała Dr Catherine Hobaiter, która kierowała badaniami mowy szympansów.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=pBs6HGcL3Yk

 

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://odkrywcy.pl/kat,111406,title,Szympansi-jezyk-migowy,wid,13388829,wiadomosc.html?smg4sticaid=61308e

Udostępnij

Nową protezę dzioba dostał pingwin z zoo w Warszawie

Nauka i Technologie drukarka 3D pingwin proteza

 

Pingwin z warszawskiego ogrodu zoologicznego, który podczas zabawy odłamał sobie część dzioba, dostał nową protezę. Poprzedniej, wydrukowanej na drukarce 3d, nie chciał nosić. Nowa proteza została zrobiona ręcznie z masy używanej w stomatologii, na razie pingwin zdaje się ją akceptować. Według pracowników zoo czuje się coraz lepiej i za kilka dni będzie mógł wrócić do stada.

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/15916659/do-trzech-razy-sztuka-kolejny-dziob-dla-pingwina-z-warszawskiego-zoo

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/15916659/do-trzech-razy-sztuka-kolejny-dziob-dla-pingwina-z-warszawskiego-zoo