Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Fala podwyżek na paliwa: od 3 do 15 groszy

Finanse

W piątek na stacjach paliw ceny poszył w górę o 3-4 grosze na benzynie, na autogazie średnio o 7 groszy, a miejscami nawet o 15.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-na-stacjach-paliw-ceny-poszybowaly-w-gore,nId,1462810

Udostępnij

Niższa emerytura przez zgniłe papiery u nawet 3 milionów osób

Finanse archiwizacja dokumenty emerytury ZUS

3 miliony Polaków nie wystąpiły jeszcze do ZUS-u o wyliczenie kapitału początkowego do ich emerytury. Jeśli dokumenty zaginęły lub zgniły, mogą mieć emeryturę nawet o 1500 złotych niższą niż powinni, a takie sytuacje z każdym rokiem będą zdarzać się częściej.

ZUS nie ma informacji o tym gdzie pracowaliśmy przed reformą emerytalną z 1999 roku i sami musimy wykazać zatrudnienie. W dodatku dokumenty sprzed 2005 roku mogą być przechowywane przez firmy niedysponujące odpowiednim zapleczem – jest 2000 firm, które zajęły się archiwizacją zanim wprowadzono standardy i wymagania zapewniające bezpieczeństwo dokumentów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16261514,Miliony_Polakow_moga_miec_mniejsze_emerytury__Bo_dokumenty___.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16261514,Miliony_Polakow_moga_miec_mniejsze_emerytury__Bo_dokumenty___.html