Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Mediana zarobków w Warszawie: 6000 brutto

Gospodarka

6000 złotych brutto miesięcznie zarabia się w Warszawie – tyle wynosi mediana zarobków. Pojęcie mediany zarobków oznacza, że dokładnie taka sama liczba osób zarabia więcej i mniej niż wyznaczona kwota. Zwykle mediana jest niższa od średniej i uznawana jest za bardziej wiarygodną wartość niż średnia.

Mediana dla mazowieckiego bez Warszawy wynosi 3900 złotych brutto. Najlepiej zarabiają pracownicy w telekomunikacji, IT i bankowości. Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.wynagrodzenia.pl/artykul.php/typ.1/kategoria_glowna.511/wpis.2833

Udostępnij

Powoli spada bezrobocie, również wśród młodych

Gospodarka bezrobocie Eurostat poziom bezrobocia praca Unia Europejska

W maju 2014 poziom bezrobocia w Polsce wyniósł 9,6%, względem 10,5% rok wcześniej. Udało się więc zejść poniżej unijnej średniej wynoszącej 10,3%, jak podaje Eurostat.

Wśród osób poniżej 25 roku życia poziom bezrobocia wynosi w Polsce 24% (rok wcześniej 27,3).

Najgorzej w UE jest w Grecji i Hiszpanii, gdzie bezrobocie wynosi ok. 25%, a wśród osób poniżej 25 roku życia ponad 50%.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/w-polsce-co-czwarty-mlody-czlowiek-jest-bez-pracy-w-niemczech-co-trzynasty_a16795

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/w-polsce-co-czwarty-mlody-czlowiek-jest-bez-pracy-w-niemczech-co-trzynasty_a16795