Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Koniec drakońskich kar za wycięcie własnego drzewa

Polska

 

Określona z góry wysokość kar pieniężnych za wycinkę drzew z własnej działki jest niezgodna z konstytucyjną zasadą ochrony własności, równości, ochrony praw jednostki i proporcjonalności prawa – orzekł we wtorek niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny. Obecnie kara wynieść może 150 tys. za wycięcie jednego drzewa. Uznania przepisu za niekonstytucyjny domagali się Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich, prawa urzędników do nakładania wysokich kar bronił Sejm. Przepis zakwestionowany przez TK będzie obowiązywać jeszcze przez półtora roku.

 

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/trybunal-zasady-wymierzania-kar-za-wycinke-swoich-drzew-niekonstytucyjne,445344,s.html

Udostępnij

700 nowych pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy

Polska egzamin prawo jazdy

Baza wszystkich pytań liczy obecnie 2,5 tysiąca, docelowo pytań ma być 3 tysiące. Tak wiele pytań zapobiegać ma powszechnej do niedawna praktyce uczenia się na pamięć pytań i odpowiedzi, w rezultacie zdawania egzaminu z przepisów ruchu drogowego bez ich znajomości. Nowe pytania nie są równoznaczne z poszerzeniem zakresu wymaganej wiedzy. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy trwa 25 minut. Kursanci muszą w tym czasie odpowiedzieć na 32 pytania.

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/807311,egzamin-na-prawo-jazdy-jeszcze-trudniejszy-wzrosla-liczba-pytan.html

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/807311,egzamin-na-prawo-jazdy-jeszcze-trudniejszy-wzrosla-liczba-pytan.html