Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Koniec drakońskich kar za wycięcie własnego drzewa

Polska

 

Określona z góry wysokość kar pieniężnych za wycinkę drzew z własnej działki jest niezgodna z konstytucyjną zasadą ochrony własności, równości, ochrony praw jednostki i proporcjonalności prawa – orzekł we wtorek niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny. Obecnie kara wynieść może 150 tys. za wycięcie jednego drzewa. Uznania przepisu za niekonstytucyjny domagali się Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich, prawa urzędników do nakładania wysokich kar bronił Sejm. Przepis zakwestionowany przez TK będzie obowiązywać jeszcze przez półtora roku.

 

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/trybunal-zasady-wymierzania-kar-za-wycinke-swoich-drzew-niekonstytucyjne,445344,s.html

Udostępnij

700 nowych pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy

Polska egzamin prawo jazdy

Baza wszystkich pytań liczy obecnie 2,5 tysiąca, docelowo pytań ma być 3 tysiące. Tak wiele pytań zapobiegać ma powszechnej do niedawna praktyce uczenia się na pamięć pytań i odpowiedzi, w rezultacie zdawania egzaminu z przepisów ruchu drogowego bez ich znajomości. Nowe pytania nie są równoznaczne z poszerzeniem zakresu wymaganej wiedzy. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy trwa 25 minut. Kursanci muszą w tym czasie odpowiedzieć na 32 pytania.

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/807311,egzamin-na-prawo-jazdy-jeszcze-trudniejszy-wzrosla-liczba-pytan.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/807311,egzamin-na-prawo-jazdy-jeszcze-trudniejszy-wzrosla-liczba-pytan.html