Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Smart Parking trafi do Polski

Nauka i Technologie

Uruchomiony w Pizie system Smart Parking pozwala znaleźć miejsce parkingowe za pomocą smartfona.

Aplikacja na komórkę służy do lokalizacji samochodu i płacenia za miejsce postojowe. Czujniki na wszystkich miejscach parkingowych pozwalają znaleźć najbliższe wolne miejsce, a całość wspomagana jest przez data mining. Zalety? W Pizie 30% ruchu na drogach stanowiły do tej pory samochody szukające parkingu, a system jest tańszy niż parkomaty i zapewnia 100% ściągalność opłat.

T-mobile, operator usługi Smart Parking, prowadzi rozmowy o wprowadzeniu systemu w dwóch polskich miastach, ale nie podaje w jakich.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://m.technologie.gazeta.pl/internet/1,113033,16216258,Miejsce_parkingowe_w_centrum_w_kilka_sekund___smart.html

Udostępnij

Instagration - największa operacja IT w historii zakończona po roku

Nauka i Technologie Facebook instagram instagration serwery

Właśnie zakończyła się operacja „Instagration”, największa operacja IT w historii, polegająca na przeniesieniu 20 miliardów zdjęć z Instagrama na serwery Facebooka. Migracja zakończyła się pełnym sukcesem – nie było żadnego przestoju, a żadne dane nie zaginęły.

Facebook kupił Instagrama w 2012 roku za miliard dolarów. Do tej kwoty należy doliczyć utrzymanie chmury Amazonu z której korzystał Instagram oraz wynagrodzenia 20 inżynierów, którzy przez rok planowali operację.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://m.technologie.gazeta.pl/internet/1,113033,16227210,Facebook_przeniosl_20_miliardow_zdjec_z_Instagrama_.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://m.technologie.gazeta.pl/internet/1,113033,16227210,Facebook_przeniosl_20_miliardow_zdjec_z_Instagrama_.html