Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Został miesiąc do wyboru ZUS czy OFE

Finanse

Do 31 lipca można złożyć w ZUS wniosek o odprowadzanie części składek do OFE. Jeśli nie złożymy wniosku, 7,3% wynagrodzenia trafi na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar). Po złożeniu wniosku 4,38% wynagrodzenia trafi na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar), a do OFE 2,92%.

Decyzję będzie można zmienić po dwóch latach. Składki dotychczas odprowadzane do OFE przejdą do ZUS-u 10 lat przed planowanym przejściem na emeryturę.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.zus.pl/default.asp?p=3&id=5059

Udostępnij

Coraz więcej osób spoza UE odzyskuje VAT przez Internet

Finanse granica tax free urząd celny vat

 

Prawie 40 proc. wszystkich rachunków za zakupy w Polsce zarejestrowanych przez podróżnych spoza Unii Europejskiej w celu odzyskania VAT-u zgłoszonych zostało drogą elektroniczną. Na polsko-białoruskich przejściach granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach nawet powyżej 50 proc. rachunków zgłoszonych jest przez Internet w elektronicznym systemie tax free. W systemie tym sklep zgłasza na internetowej stronie sprzedaż towaru, a podróżny, który chce go wywieźć – kupno. Na granicy celnik pobiera dokumenty z sieci i wydaje potwierdzenie wywozu towaru.

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/806499,wiecej-podroznych-korzysta-z-tax-free.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/806499,wiecej-podroznych-korzysta-z-tax-free.html