Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Okręty podwodne dla Polski za 7,5 mld zł

Gospodarka

Przetarg na trzy okręty podwodne wartości ponad 7,5 mld zł ma ogłosić jeszcze w tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej. Do przetargu przygotowują się francuska firma Direction des Constructions Navales Services (DCNS), hiszpański koncern Navantia, niemiecki Thyssen Krupp Marine Systems oraz szwedzkie konsorcjum stoczni Kockums AB z Agencją Eksportu Technologii Obronnych i Bezpieczeństwa. DCNS  gwarantuje wykonanie okrętów w Polsce.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.forbes.pl/kto-zbuduje-dla-polski-okrety-kontrakt-za-7-5-mld-zl,artykuly,177346,1,1.html

Udostępnij

Pracownicy: tanio, na czarno, bez ZUS-u i funduszu pracy

Gospodarka na czarno praca ZUS

Na czarno, na podstawie ustnej umowy zatrudnia 18 proc. firm w Polsce, 17 proc. pracowników nie ma opłaconych w terminie składek do ZUS, 27 proc. pracowników nie ma opłaconych na czas składek do Funduszu Pracy, podaje Biztok.pl. Średnia godzinowa stawka brutto w Polsce wynosi 31 zł – tańsi od Polaków są tylko Łotysze, Litwini, Rumuni i Bułgarzy informuje niemiecki urząd Destatis. Stosunek pozapłacowych kosztów pracy – ubezpieczenia społeczne, pracownicze programy emerytalne i płace w przypadku choroby – do pensji brutto w Polsce wynosi 20 proc. W Europie najwyższy jest w Szwecji, wynosi 51%, a najniższy na Malcie – 10%.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/niechlubny-rekord-nie-placa-zus-praca-na-czarno-oto-polskie-statystyki_a16377

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/niechlubny-rekord-nie-placa-zus-praca-na-czarno-oto-polskie-statystyki_a16377