Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Okręty podwodne dla Polski za 7,5 mld zł

Gospodarka

Przetarg na trzy okręty podwodne wartości ponad 7,5 mld zł ma ogłosić jeszcze w tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej. Do przetargu przygotowują się francuska firma Direction des Constructions Navales Services (DCNS), hiszpański koncern Navantia, niemiecki Thyssen Krupp Marine Systems oraz szwedzkie konsorcjum stoczni Kockums AB z Agencją Eksportu Technologii Obronnych i Bezpieczeństwa. DCNS  gwarantuje wykonanie okrętów w Polsce.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.forbes.pl/kto-zbuduje-dla-polski-okrety-kontrakt-za-7-5-mld-zl,artykuly,177346,1,1.html

Udostępnij

Pracownicy: tanio, na czarno, bez ZUS-u i funduszu pracy

Gospodarka na czarno praca ZUS

Na czarno, na podstawie ustnej umowy zatrudnia 18 proc. firm w Polsce, 17 proc. pracowników nie ma opłaconych w terminie składek do ZUS, 27 proc. pracowników nie ma opłaconych na czas składek do Funduszu Pracy, podaje Biztok.pl. Średnia godzinowa stawka brutto w Polsce wynosi 31 zł – tańsi od Polaków są tylko Łotysze, Litwini, Rumuni i Bułgarzy informuje niemiecki urząd Destatis. Stosunek pozapłacowych kosztów pracy – ubezpieczenia społeczne, pracownicze programy emerytalne i płace w przypadku choroby – do pensji brutto w Polsce wynosi 20 proc. W Europie najwyższy jest w Szwecji, wynosi 51%, a najniższy na Malcie – 10%.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/niechlubny-rekord-nie-placa-zus-praca-na-czarno-oto-polskie-statystyki_a16377

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/niechlubny-rekord-nie-placa-zus-praca-na-czarno-oto-polskie-statystyki_a16377