Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Pracownicy: tanio, na czarno, bez ZUS-u i funduszu pracy

Gospodarka

Na czarno, na podstawie ustnej umowy zatrudnia 18 proc. firm w Polsce, 17 proc. pracowników nie ma opłaconych w terminie składek do ZUS, 27 proc. pracowników nie ma opłaconych na czas składek do Funduszu Pracy, podaje Biztok.pl. Średnia godzinowa stawka brutto w Polsce wynosi 31 zł – tańsi od Polaków są tylko Łotysze, Litwini, Rumuni i Bułgarzy informuje niemiecki urząd Destatis. Stosunek pozapłacowych kosztów pracy – ubezpieczenia społeczne, pracownicze programy emerytalne i płace w przypadku choroby – do pensji brutto w Polsce wynosi 20 proc. W Europie najwyższy jest w Szwecji, wynosi 51%, a najniższy na Malcie – 10%.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/niechlubny-rekord-nie-placa-zus-praca-na-czarno-oto-polskie-statystyki_a16377

Udostępnij

Afgańskim bankom grozi wpisanie na czarną listę

Gospodarka Afganistan bank pranie pieniędzy

Wpisanie oznacza odcięcie kontaktów z najważniejszymi instytucjami finansowym na świecie i trudności gospodarcze. Stanie się tak, jeśli do końca czerwca rząd afgański nie uchwali ustawy o praniu brudnych pieniędzy. O wpisaniu na listę zdecydować ma 22 czerwca Financial Action Task Force (FATF), organizacja międzyrządowa założona w 1989 roku z inicjatywy G7. Chińskie banki już teraz wstrzymały transakcje z większością banków afgańskich.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bankom;w;afganistanie;grozi;wciagniecie;na;miedzynarodowa;czarna;liste,204,0,1547212.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bankom;w;afganistanie;grozi;wciagniecie;na;miedzynarodowa;czarna;liste,204,0,1547212.html