Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Turcja zapłaci 90 mln euro za inwazję na Cypr w 1974 roku

Świat

Wypłatę nakazał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. 30 mln euro otrzymają rodziny około 1500 cypryjskich Greków, którzy zaginęli w trakcie tureckiej inwazji wojskowej północnej części Cypru. Pozostałe 60 mln euro ma zostać przeznaczone na odszkodowania za represje wobec greckich mieszkańcy północnego wschodu Cypru. Inwazja wojsk tureckich w lipcu 1974 roku była reakcją na zamach stanu na Cyprze i ogłoszenie zjednoczenia wyspy z Grecją. W rezultacie Cypr został podzielony.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114875,15948829,Turcja_ma_zaplacic_Cyprowi_90_mln_euro_za_inwazje.html

Udostępnij

Ofensywa talibów przed wycofaniem obcych wojsk z Afganistanu

Świat Afganistan ofensywa taliban

Atakami na budynki rządowe, lotniska i policyjne posterunki afgańscy talibowie rozpoczęli dziś letnią ofensywę. Nadali jej kryptonim Chajbar od nazwy miejscowości w dzisiejszej Arabii Saudyjskiej, gdzie w 629 roku wojska proroka Mahometa rozbiły armię Żydów. Celem ofensywy jest „oczyszczenie Afganistanu z brudu niewiernych”, atakami na bazy obcych wojsk, ambasady, a także urzędy afgańskich władz. W pierwszym takim ataku w Dżalalabadzie, stolicy wschodniej prowincji Nangarhar, położonej przy granicy z Pakistanem, Talibowie zabili wartowników i wtargnęli do gmachu lokalnego wymiaru sprawiedliwości i zabili wszystkich, których tam zastali. Zaatakowali też posterunki policji w południowej prowincji Helmand i południowo-wschodniej Ghazni, ostrzelali z rakiet Bagram i międzynarodowe lotnisko w Kabulu. W Afganistanie stacjonuje obecnie ok. 50 tys. zagranicznych żołnierzy, którzy mają zostać wycofani z końcem 2014 roku.

Udostępnij Komentarze

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze