Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Budowę podziemnej obwodnicy planuje burmistrz Londynu

Nauka i Technologie

Podziemne drogi ekspresowe o długości 22 km mają połączyć główne drogi w Londynie. Koszt inwestycji szacuje się wstępnie na 30 mld. funtów. Burmistrz Boris Johnson argumentuje, że podziemna sieć dróg znacznie poprawi jakość życia mieszkańców centrum miasta. Żeby sfinansować projekt władze planują przeznaczenie pod inwestycje terenów zajętych obecnie przez infrastrukturę drogową.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://londynek.net/wiadomosci/Londyn+Samochody+beda+jezdzic+pod+ziemia+wiadomosci+news,/wiadomosci/article?jdnews_id=22463

Udostępnij

Tor napędzi silniki, ale za kilkadziesiąt lat

Nauka i Technologie charles stevens energetyka laser power systems tor

Nad silnikiem napędzanym torem pracuje firma Laser Power Systems. Silniki torowe mają być wykorzystywane do napędzania turbin generujących prąd – jedna turbina wielkości wiatraka biurkowego mogłaby zasilić małe miasteczko. Silniki nie będą natomiast wykorzystywane w samochodach, gdyż przemysł motoryzacyjny jest zbyt skupiony na tradycyjnych silnikach. Może się to zmienić dopiero za kilkadziesiąt lat, uważa doktor Charles Stevens, CEO firmy.

Tor to pierwiastek dający 20 milionów razy więcej energii niż taka sama ilość węgla. Tor jest radioaktywny, ale jego promieniowanie można łatwo filtrować, wystarczy do tego arkusz folii aluminiowej.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://mashable.com/2013/11/07/thorium-power-everything/

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://mashable.com/2013/11/07/thorium-power-everything/