Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Tworzywo, które samo naprawia dziury i pęknięcia

Nauka i Technologie

Płynną substancję złożoną z dwóch składników, która zmienia się w żel, wypełnia pęknięcia i otwory w tworzywie sztucznym, a następnie utwardza, stworzyli uczeni z University of Illinois w Urbana-Champaign w USA.

Według przewidywań substancja wynaleziona przez badaczy może sama likwidować uszkodzenia w rożnych mechanizmach, podobnie jak organizmy żywe zabliźniają rany. Jej działanie pokazuje film zamieszczony na YouTube:

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-tworzywo-ktore-naprawia-sie-samo,nId,142335

Udostępnij

Wszechświat rozwija się w komputerach przez 13 miliardów lat

Nauka i Technologie symulacja Wszechświat

Najdoskonalszą jak do tej pory symulację obrazującą 13 miliardów lat kosmicznej ewolucji fragmentu Wszechświata o rozmiarach około 350 milionów lat świetlnych stworzyła międzynarodowa grupa astronomów, pod kierunkiem badaczy MIT/Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Program „Illustris” odtwarza Wszechświat równocześnie w dużej i małej skali, przedstawia oddziaływania supermasywnych czarnych dziur, tworzenia się gwiazd i wybuchy supernowych. Symulacja jest obiektem badań, pozwala obserwować zmiany w wielkich i małych obszarach, a także przesuwać się w przeszłość i przyszłość. Na YouTube można obejrzeć film pokazujący działanie symulacji.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/grzegorz-jasinski/wiadomosci/news-w-szesc-minut-przez-dzieje-wszechswiata,nId,1422295

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/grzegorz-jasinski/wiadomosci/news-w-szesc-minut-przez-dzieje-wszechswiata,nId,1422295