Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Setki milionów zapłacimy za błąd urzędników przy przetargu na LTE

Gospodarka

Przetarg na częstotliwości 1800 MHz potrzebne do dostarczania Internetu LTE z 2007 powinno wygrać T-Mobile, orzekł dziś Naczelny Sąd Administracyjny.

T-Mobile został wykluczony z przetargu za umieszczenie podpisu zamiast parafki na jednej stronie dokumentów, a przetarg wygrały Cen­ter­Net i Mo­by­land (dziś grupa Midas).

Po decyzji sądu są dwie możliwości: T-Mobile dostanie częstotliwość 1800 MHz, a Cen­ter­Net i Mo­by­land będą domagać się odszkodowania za dotychczasowe inwestycje (mało prawdopodobne) albo T-Mobile będzie chciało odszkodowania i je dostanie (bardziej prawdopodobne).

W podobnym sporze, ale na mniej istotne częstotliwości, Sfera dostała częstotliwości warte 250 milionów złotych, więc w przypadku T-Mobile kwota powinna być większa.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/795488,przetarg-lte-uniewazniony-skarb-panstwa-moze-zaplacic-duze-odszkodowanie-t-mobile.html

Udostępnij

Ukraina dostanie gaz tylko za przedpłaty

Gospodarka gaz przedpłaty rosja ukraina

Przedpłaty na gaz dla Ukrainy mogą spowodować problemy w tranzytowych dostawach gazu dla państw zachodniej Europy, ostrzega rosyjskie Ministerstwo Energetyki. System przedpłat Rosja wprowadzi od początku czerwca, ponieważ Ukraina nie spłaciła w wyznaczonym przez Rosjan terminie długu za dostawy gazu. Wynosi on obecnie 3,5 miliarda dolarów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15928688,Rosja_wprowadza_system_przedplat_za_gaz_i_odpowiada.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15928688,Rosja_wprowadza_system_przedplat_za_gaz_i_odpowiada.html