Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rosja planuje gospodarczy i militarny podbój Arktyki

Świat

Prezydent Putin nakazał zintensyfikowanie rejsów handlowych po wodach arktycznych, ale przede wszystkim zwiększenie wydobycia ropy naftowej i gazu. Zasoby tych surowców w rosyjskiej części Arktyki są bliskie połowy wszystkich złóż w tym kraju. Ekspansji gospodarczej ma towarzyszyć rozwój siły militarnej wojsk w Arktyce dla, jak powiedział Putin, „obrony przed terrorystami”. Bazy morskie zostaną rozbudowane i wyposażone w najnowocześniejsze okręty, trwają też ćwiczenia specjalnych wojsk zdolnych do walki w ekstremalnych warunkach.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/113561,rosja-rozpoczyna-wielki-podboj-arktyki- powstala-biala-armia

Udostępnij

Rosja grozi rządowi Ukrainy i Tatarom krymskim

Świat

Jeśli Kijów nie zdecyduje się na przerwanie „pacyfikacji ludności”, jak rosyjskie władze nazywają operację przeciw prorosyjskim bojówkom, Ukrainie grozi katastrofa humanitarna. Moskwa wzywa do rozmów władz z separatystami, chcąc na siebie wziąć rolę mediatora. Tatarom rosyjskie władze grożą karami za „działania ekstremalne” po tym , jak 2000 osób demonstrowało na Krymie przeciw niewpuszczeniu na półwysep ich przywódcy Mustafy Dżemilewa. Dżemilew jest mieszkańcem Krymu, ale przebywał w Kijowie. Po aneksji półwyspu Rosja zakazała mu, jako obywatelowi Ukrainy, wjazdu na swoje terytorium przez 5 lat.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ walki;na;ukrainie;rosja;wzywa;do;wycofania;wojsk;i;grozi;tatarom,28,0,1528348.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ walki;na;ukrainie;rosja;wzywa;do;wycofania;wojsk;i;grozi;tatarom,28,0,1528348.html