Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Nowy kombinezon na Marsa

Nauka i Technologie

NASA zaprezentowała model Z-2 kombinezonu dla astronautów, którzy wylądują na Marsie. Poprzedni model, Z-1 pokazany zostal w 2012 roku. Jesienią mają się rozpocząć laboratoryjne badania kombinezonu w warunkach bliskich panującym na Marsie, a także badania terenowe na skalistych obszarach przypominających marsjańskie warunki.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/hi-tech/artykul/tak-wyglada-kombinezon-nasa-przygotowywany-na- marsa,201,0,1528009.html

Udostępnij

Ununseptium, „pierwiastek 117” potwierdzony przez niemieckich naukowców

Nauka i Technologie chemia ununseptium

Po pięciu latach od pierwszego stworzenia pierwiastka o liczbie atomowej 117, udało się potwierdzić jego istnienie przez naukowców Instytutu Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt (Niemcy). Do wytworzenia pierwiastka wykorzystali trudny do uzyskania izotop berkelu-249 bombardowany atomami wapnia.

Pierwiastek figurował w układzie okresowym już wcześniej pod nazwą ununseptium (co po łacinie oznacza 117). Czas połowicznego rozpadu ununseptium wynosi 80 milisekund i jest dłuższy niż czas połowicznego rozpadu pierwiastka 116. Naukowcy wnioskują na tej podstawie, że pierwiastki powyżej 118 mogą być dużo stabilniejsze, czyli rozpadać się zdecydowanie wolniej.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/ununseptium-pierwiastek-o-liczbie-atomowej-117-potwierdzony/

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/ununseptium-pierwiastek-o-liczbie-atomowej-117-potwierdzony/