Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Dawid Michała Anioła może upaść

Nauka i Technologie

Posąg Dawida dłuta Michała Anioła może zawalić się pod własnym ciężarem, twierdzą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych i Uniwersytetu we Florencji po serii badań posągu i eksperymentów z jego kopiami. Posąg stoi pod dachem od 1873 roku, ale wcześniej stał przed blisko 400 lat pod gołym niebem i wtedy w marmurze powstały mikropęknięcia. Posąg będzie odtąd stale obserwowany.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://niezalezna.pl/54696-rzezba-michala-aniola-sie-zawali

Udostępnij

Obrączkowe zaćmienie Słońca nad Antarktydą

Nauka i Technologie Antarktyda Australia zaćmienie słońca

Pas obrączkowego zaćmienia Słońca przebiegł dziś rano przez Antarktydę. Całkowitego zaćmienia nikt nie obserwował, bo widoczne było z miejsc całkowicie bezludnych, zaćmienie częściowe – około 80 proc. – widzieli naukowcy z baz na Antarktydzie oraz mieszkańcy południa Australii i Tasmanii. Obrączkowe zaćmienie słońca powstaje wtedy, kiedy księżyc jest oddalony od Ziemi, więc jego tarcza nie zakrywa całej powierzchni tarczy słonecznej. W Polsce zaćmienie takie widoczne było 29 kwietnia 1976 roku, jednak tylko częściowe, obejmujące około 60 proc. tarczy słonecznej.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75400,15874049,We_wtorek_z_rana_pierscien_ognia_pojawi_sie_nad_Antarktyda.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75400,15874049,We_wtorek_z_rana_pierscien_ognia_pojawi_sie_nad_Antarktyda.html