Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Obrączkowe zaćmienie Słońca nad Antarktydą

Nauka i Technologie

Pas obrączkowego zaćmienia Słońca przebiegł dziś rano przez Antarktydę. Całkowitego zaćmienia nikt nie obserwował, bo widoczne było z miejsc całkowicie bezludnych, zaćmienie częściowe – około 80 proc. – widzieli naukowcy z baz na Antarktydzie oraz mieszkańcy południa Australii i Tasmanii. Obrączkowe zaćmienie słońca powstaje wtedy, kiedy księżyc jest oddalony od Ziemi, więc jego tarcza nie zakrywa całej powierzchni tarczy słonecznej. W Polsce zaćmienie takie widoczne było 29 kwietnia 1976 roku, jednak tylko częściowe, obejmujące około 60 proc. tarczy słonecznej.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75400,15874049,We_wtorek_z_rana_pierscien_ognia_pojawi_sie_nad_Antarktyda.html

Udostępnij

Trwa moda na grafen, powstają nowe technologie wytwarzania

Nauka i Technologie grafen produkcja grafenu

Grafitowy proszek zmieszany w mikserze ze środkiem powierzchniowo czynnym daje około 5 gramów grafenu na godzinę. Kolejną technologię wytwarzania grafenu opracował w Irlandii zespól badaczy kierowany przez Jonathana Colemana z Trinity College w Dublinie. Z zastosowaniem tej technologii można wytwarzać w jednym urządzeniu około 100 gramów grafenu dziennie, twierdzą irlandzcy naukowcy. „Prostota nowej metody nasuwa na myśl sposób, w jaki został on po raz pierwszy wyizolowany przez Andre Geima i Konstantina Novoselova z University of Manchester. Nagrodzonego w roku 2010 Noblem odkrycia dokonali oni za pomocą ołówka i taśmy klejącej”, pisze portal Money.pl.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/przemysl/artykul/stworz-grafen-z-plynu-do-mycia-naczyn-i-,63,0,1520447.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/przemysl/artykul/stworz-grafen-z-plynu-do-mycia-naczyn-i-,63,0,1520447.html